ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ – ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ: Ο θρίαμβος δεν έκρυψε την γκρίνια. – Ο Γκέκας ισοφάρισε ρεκόρ 79 χρόνων (videos)

ΣΤΗΝ ΠΕΝΤΑΔΑ. ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟ, ΧΑΡΙΣΤΕΑ, ΣΑΡΑΒΑΚΟ ΚΑΙ ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ, Ο ΔΙΕΘΝΗΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΜΕ 19 ΓΚΟΛ

Ο Γκέκας πήρε το όπλο του

ρεπορτάζ: Δημήτρης Δοντάς

Με άψογη τεχνική ο Φάνης Γκέκας ανοίγει με γυριστή κεφαλιά το σκορ στο ΟΑΚΑ

Πολυτιμότερος παίκτης της συνάντησης με τη Λετονία, πρώτος σκόρερ των προκριματικών της ευρωπαϊκής ζώνης μαζί με τον Γουέιν Ρούνεϊ με 9 γκολ ο καθένας και πέμπτος στη λίστα των κορυφαίων σκόρερ της Εθνικής. Ο λόγος φυσικά για τον Φάνη Γκέκα.

Με τα τέσσερα τέρματα που πέτυχε το Σάββατο ο Γκέκας έφθασε τα 19 στον πίνακα των σκόρερ της Εθνικής και βρίσκεται στην 5η θέση πίσω από τους Αναστόπουλο (29), Χαριστέα (23), Σαραβάκο (22) και Μίμη Παπαϊωάννου (21).

«Διατηρούμαι σε καλό επίπεδο. Το σημαντικό είναι να κερδίζει η ομάδα. Όχι ποιος θα πετύχει τα γκολ. Προσωπικά βρίσκω σιγά σιγά τον εαυτό μου» επεσήμανε ο σκόρερ της Εθνικής, ο οποίος απαντώντας στο ερώτημα για το τι άλλαξε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου είπε: «Ήμασταν απογοητευμένοι. Δεν ξέραμε τι να κάνουμε και προσπαθήσαμε να ανεβάσουμε ο ένας τον άλλον. Είπαμε ότι πρέπει να πεθάνουμε στο γήπεδο και στο τέλος τα καταφέραμε».

Τι περιμένει ο Φάνης Γκέκας την τελευταία αγωνιστική; Κατ΄ αρχήν η Εθνική μας να κάνει το καθήκον της και να νικήσει το Λουξεμβούργο που είναι μαζί με την Μολδαβία οι δύο πιο αδύναμες ομάδες του ομίλου. Και από εκεί και πέρα όλοι προσβλέπουν σε κάποιο δώρο. «Περιμένουμε τα αποτελέσματα βάσει των οποίων θα κριθεί η πρόκριση. Αν έρθει δώρο από το Ισραήλ θα είναι το καλύτερο για μας» είπε μιλώντας χτες στον ραδιοφωνικό σταθμό Sentra. Και πρόσθεσε: «Μετά το 1-0 λέγαμε ότι θα βρούμε τον εαυτό μας. Γίνεται μετά το 1-2 και είπαμε τώρα τι γίνεται; Μετά το ημίχρονο μπήκαμε στον αγωνιστικό χώρο για να πάρουμε το αποτέλεσμα που θέλαμε».

Στην ερώτηση πώς πήρε την πρωτοβουλία για να χτυπήσει το πέναλτι, απάντησε: «Δεν είχε αποφασιστεί πριν από το παιχνίδι, αν κερδίζαμε πέναλτι, ποιος θα το εκτελούσε. Την ευθύνη θα την αναλάμβανε αυτός που θα ήταν την συγκεκριμένη χρονική στιγμή στην καλύτερη ψυχολογική κατάσταση».

• «ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΜΕΝΑ»

Πριν από το ματς του Σαββάτου ο Σοφοκλής Πιλάβιος του είπε «ρε συ Φάνη, θέλω ένα γκολ από σένα για μένα». Μετά το τέλος ο πρόεδρος της ΕΠΟ παρατήρησε προς τον διεθνή φορ: «Είπαμε να βάλεις ένα, εσύ έβαλες τέσσερα». Και η απάντηση του Γκέκα: «Το ένα δεν έφθανε πρόεδρε…».

Και κάτι ακόμη για τον Φάνη Γκέκα. Ο φορ της Μπάγερ Λεβερκούζεν είναι παίκτης ψυχολογίας. Και δεν του αρέσει να αγωνίζεται ως αλλαγή. Όσες φορές έχει κληθεί από τον πάγκο να καλύψει κάποιο κενό, μπορεί να δίνει τον καλύτερο εαυτό του, όμως δεν τα καταφέρνει τόσο καλά όσο όταν παίζει από την αρχή του αγώνα.

ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΑΥΛΑ

Δεν ξέραμε τι να κάνουμε και προσπαθήσαμε να ανεβάσουμε ο ένας τον άλλον

Στα σίγουρα με Κυργιάκο και Αβραάμ

Έξω οι Γιούρκας και Σαμαράς, μέσα οι Κυργιάκος και Αβραάμ Παπαδόπουλος. Η κίτρινη κάρτα που δέχθηκαν το Σάββατο στερεί από τους Σεϊταρίδη και Σαμαρά τη συμμετοχή στο μεθαυριανό παιχνίδι με το Λουξεμβούργο, αφού οι δύο ποδοσφαιριστές θα πρέπει να εκτίσουν ποινή αποκλεισμού μιας αγωνιστικής. Ο Ότο Ρεχάγκελ πάντως μπορεί να υπολογίζει στους Σωτήρη Κυργιάκο και Αβραάμ Παπαδόπουλο, οι οποίοι εξέτισαν την ποινή της μιας αγωνιστικής και τίθενται στη διάθεση του ομοσπονδιακού προπονητή.

Οι διεθνείς έκαναν χτες ελαφρά προπόνηση στις εγκαταστάσεις του Αγίου Κοσμά και στη συνέχεια έμειναν ελεύθεροι. Πριν από την προπόνηση, ο ομοσπονδιακός προπονητής κάλεσε τους παίκτες και τους μίλησε. Και είναι από τις σπάνιες φορές που κάνει κάτι τέτοιο. Ο Γερμανός τεχνικός στάθηκε στις χτυπητές αδυναμίες που παρουσίασε η αμυντική λειτουργία της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τη Λετονία. «Δεν διεκδικούσαμε την μπάλα. Αφήναμε τους αντιπάλους να κάνουν παιχνίδι χωρίς καν να τους πιέζουμε. Οι αποστάσεις μεταξύ των γραμμών ήταν μεγάλες με αποτέλεσμα να υπάρχουν οι διάδρομοι για να δημιουργήσουν ρήγματα οι Λετονοί. Είναι απαράδεκτο ένας παίκτης, ο Βερπακόφσκις, να βρίσκεται δύο φορές αφρούρητος μέσα στην περιοχή μας και να μας κάνει γκολ», είπε μεταξύ άλλων ο ομοσπονδιακός προπονητής. Και σε μια προσπάθεια να τονώσει το ηθικό των ποδοσφαιριστών εν όψει του αγώνα με το Λουξεμβούργο αλλά και των διαφαινόμενων μπαράζ, επανέλαβε τη φράση «για μένα είστε πρώτοι» που τους είχε πει αμέσως μετά το παιχνίδι με την Λετονία στο ΟΑΚΑ.

Στις εγκαταστάσεις του Αγίου Κοσμά στις 18: 00 και όχι στο ΟΑΚΑ (19:00) όπως ήταν αρχικά προγραμματισμένη θα πραγματοποιηθεί η σημερινή προπόνηση της Εθνικής εν όψει του αγώνα με το Λουξεμβούργο για την προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2010.

• Ο θρίαμβος δεν σβήνει τις κακές επιλογές

Απίστευτο και όμως αληθινό. Σε ένα ημίχρονο η Εθνική πέτυχε τέσσερα γκολ, με «αρχισκόρερ» τον Φάνη Γκέκα, και κατάφερε να διαλύσει τη θολούρα από ένα άθλιο πρώτο μέρος στο οποίο βρέθηκε να χάνει από τη Λετονία με 2-1. Το τελικό 5-2 μπορεί να δείχνει εντυπωσιακό, όμως δεν πρέπει να αποπροσανατολίζει, αφού η Εθνική βρέθηκε στην κόλαση στο πρώτο μέρος και χρειάστηκε στην επανάληψη ο Ρεχάγκελ να κάνει τις ενδεδειγμένες κινήσεις διορθώνοντας τα δικά του λάθη, οι παίκτες να αφυπνιστούν μετά και τη… μάχη του ημιχρόνου στα αποδυτήρια και φυσικά να βάλει και το χεράκι του ο διαιτητής για να γυρίσει το ματς.

Τι έγινε στο ΟΑΚΑ; Αυτό που φοβόταν όλος ο κόσμος, αλλά μόνο ο Ρεχάγκελ δεν συμμεριζόταν. Έτσι, για μια ακόμη φορά εμπιστεύθηκε θέση βασικού στον Αλέξανδρο Τζιόλη και η επιλογή του αποδείχθηκε 100% λάθος, αφού ο «πράσινος» μέσος είναι χωρίς αγώνες στα πόδια του. Παράλληλα, ο (μισοέτοιμος) Σεϊταρίδης έψαχνε τα πατήματά του ύστερα από 6 μήνες αγωνιστικής απραξίας και μόλις έναν μήνα προετοιμασίας. Αποτέλεσμα; Αν και η Εθνική βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τον Γκέκα (4΄) στο τέλος του ημιχρόνου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-2. Αφού ο Βερπακόφσκις εξέθεσε δύο φορές την ελληνική άμυνα (13΄ και 40΄) ενώ στο 14΄ ψηλοκρεμαστό σουτ του Καραγκούνη βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Τι έγινε στην επανάληψη; Τα αυτονόητα. Ο Γερμανός αποκατέστησε την τάξη με τον Πατσατζόγλου αντί του Τζιόλη και τον Αμανατίδη αντί του (κακού στο πρώτο μέρος) Δημήτρη Σαλπιγγίδη. Η κατάσταση στη μεσαία γραμμή συμμαζεύτηκε, αφού συγχρόνως «ανέβηκε» και ο απλώς παρών στο πρώτο 45λεπτο Κατσουράνης, η Εθνική περιόρισε τη δραστηριότητα των Λετονών και πήρε τους τρεις βαθμούς σχετικά εύκολα. Το έργο των διεθνών έγινε σαφώς πιο εύκολο από την απόφαση του διαιτητή Όβρεμπο να δώσει πέναλτι υπέρ της Ελλάδας στο 47΄ σε μία διεκδίκηση του Σαμαρά με τον Κλάβα. Και για να είμαστε δίκαιοι, πέναλτι δεν υπήρχε. Ο Γκέκας ισοφάρισε, στο 57΄ ο ίδιος έκανε το 3-2 και εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Ο Σαμαράς έβαλε τη «σφραγίδα» του με το καλύτερο γκολ της συνάντησης στο 73΄ (κοντρόλ με τακουνάκι και ανάποδο ψαλίδι από την μικρή περιοχή) και ο Γκέκας έδωσε διαστάσεις θριάμβου στις καθυστερήσεις (5-2). Διαιτητής: Τομ Χένινγκ Όβρεμπο (Νορβηγία)

Κίτρινες: Σαμαράς, Σεϊταρίδης, Πατσατζόγλου.

ΕΛΛΑΔΑ:Τζόρβας, Σεϊταρίδης, Τοροσίδης, Μόρας, Παπασταθόπουλος, Καραγκούνης (89΄ Πλιάτσικας), Κατσουράνης, Τζιόλης (46΄ Πατσατζόγλου), Γκέκας, Σαλπιγγίδης (46΄ Αμανατίδης), Σαμαράς.

ΛΕΤΟΝΙΑ:Βάνινς, Κλάβα, Γκορκς, Κολεσνιτσένκο, Λάιζανς, Ιβάνοφς, Κατσάνοφς, Κάουνα, Βερπακόφσκις (84΄ Περεπλότκινς), Ρούμπινς (78΄ Σολονίκινς), Κάρλσονς (71΄ Γκρέμπις).

ΕΠΕΜΕΙΝΕ

Ο Ρεχάγκελ εκτέθηκε χρησιμοποιώντας τον ανέτοιμο Τζιόλη και έκανε απλώς τα αυτονόητα στο β΄ ημίχρονο

• Επιστρατεύσαμε όλες μας τις δυνάμεις

«Όλοι νομίζουν ότι αφού παίζεις με τη Λετονία και το Λουξεμβούργο έχεις ήδη κερδίσει, αλλά έχω ξαναπεί πως και οι άλλοι ξέρουν καλά το ποδόσφαιρο. Μπήκαμε με ενθουσιασμό, προηγηθήκαμε έπειτα από τέσσερα λεπτά και όλοι νόμιζαν πως το παιχνίδι θα κυλήσει όπως το είχαμε σχεδιάσει. Μετά όμως φάνηκε ότι οι Λετονοί έψαχναν τις ευκαιρίες τους και εμείς είχαμε ορισμένες αδυναμίες. Ήμασταν σαν ένας μποξέρ που ήταν ζαλισμένος».

Αυτά δήλωσε μετά το τέλος του ματς ο Ότο Ρεχάγκελ και συνέχισε: «Συζητήσαμε με τα παιδιά, που βγήκαν ενθουσιασμένοι στο δεύτερο ημίχρονο και με τη βοήθεια του κόσμου παίξαμε όμορφο ποδόσφαιρο. Θέλω να ευχαριστήσω τους φιλάθλους που ήταν στο γήπεδο. Από το πρώτο λεπτό μάς στήριξαν. Ξέραμε ότι ο αντίπαλος είχε μοναδική ευκαιρία για να ελπίζει σε πρόκριση και έτσι έπαιξαν. Εκεί που ήμασταν πίσω και κινδυνεύαμε, στο ημίχρονο επιστρατεύσαμε όλες τις δυνάμεις μας και κερδίσαμε το παιχνίδι».

Ο Ότο Ρεχάγκελ ήταν απόλυτος. «Ακόμα δεν έχουμε πάει στα μπαράζ. Αν πάμε, θα έχουμε δύσκολο αντίπαλο. Αν προκριθείς όμως στο Μουντιάλ, πάντα αξίζεις να είσαι εκεί». Τέλος, στην ερώτηση για το πέναλτι που δόθηκε υπέρ της Εθνικής, ο Γερμανός απάντησε: «Το πέναλτι ήταν καθαρό κατά τη γνώμη μου. Αλλά αν δούμε τι συνέβη στην προκριματική φάση θα δείτε ότι έχουμε αδικηθεί. Στο 40΄ δεχτήκαμε εδώ κόκκινη κάρτα με την Ελβετία. Συμβαίνουν αυτά στο ποδόσφαιρο. Μπορώ να σας γράψω ένα βιβλίο για πέναλτι που έγιναν και δεν τα έδωσαν ή το αντίθετο».

• Από θέση ισχύος στην κλήρωση

Και τώρα το Λουξεμβούργο. Πιστός στην πάγια τακτική του «κανένα παιχνίδι δεν έχει κερδηθεί πριν ο διαιτητής σφυρίξει τη λήξη», ο Ότο Ρεχάγκελ αρνήθηκε χτες το πρωί στις εγκαταστάσεις του Αγίου Κοσμά να σχολιάσει το γεγονός πως η Ελλάδα θα βρεθεί- εκτός απροόπτουστους ισχυρούς στα μπαράζ. «Για εμάς το βασικό είναι να κερδίσουμε την Τετάρτη.

Πρώτα από όλα είναι το ματς με το Λουξεμβούργο. Μετά έρχονται όλα τα άλλα», ήταν η απάντησή του στο σχετικό ερώτημα. Ενώ στο ίδιο μήκος κύματος κινήθηκαν και αρκετοί διεθνείς, οι οποίοι απέφυγαν διακριτικά να κάνουν δηλώσεις για το ίδιο θέμα.

Η ουσία πάντως δεν αλλάζει. Εφόσον η Εθνική νικήσει την Τετάρτη το Λουξεμβούργο και εξασφαλίσει τη 2η θέση στον όμιλό της, τότε στη διαδικασία των μπαράζ θα βρεθεί στο γκρουπ των ισχυρών. Έτσι θα αποφύγει σπουδαίες ομάδες όπως η Γαλλία, η Πορτογαλία και η Ρωσία και θα τεθεί αντιμέτωπη με μια εκ των Βοσνίας, Ουκρανίας, Έιρε, Σλοβενίας ή Σλοβακίας.

Ομάδων δηλαδή που είναι στα μέτρα της.

Η κλήρωση των αγώνων μπαράζ θα γίνει την ερχόμενη Δευτέρα (19 Οκτωβρίου) ενώ τα παιχνίδια θα διεξαχθούν στις 14 και 18 Νοεμβρίου.

Σκέψεις και για Ηράκλειο

Στο ΟΑΚΑ ή στην επαρχία; Να το ερώτημα της επόμενης ημέρας για την ΕΠΟ. Ένα ερώτημα που αφορά το γήπεδο στο οποίο θα διεξαχθεί ο αγώνας μπαράζ της Εθνικής, εφόσον όλα εξελιχθούν καλά για την ομάδα. Εφόσον δηλαδή νικήσει την Τετάρτη και εξασφαλίσει και τυπικά τη 2η θέση στον όμιλό της.

Στην Ομοσπονδία εξετάζουν την περίπτωση το μπαράζ να γίνει στο Ηράκλειο. Δεδομένου πως οι φίλαθλοι της Κρήτης γεμίζουν το γήπεδο και δημιουργούν εκρηκτική ατμόσφαιρα που μπορεί να «σπρώξει» την ομάδα. Όμως, το αν τελικά θα υιοθετηθεί αυτή η λύση, είναι κάτι που θα αποφασιστεί σε συνδυασμό με τον αντίπαλο και το αν θα είναι εντός έδρας το πρώτο ή το δεύτερο ματς. Γιατί στην Ομοσπονδία θεωρούν πως μπορεί η Εθνική να μαζέψει ακόμη και 50.000 κόσμο στο ΟΑΚΑ αν είναι το δεύτερο ματς των μπαράζ εντός έδρας.

Παράλληλα, με διάφορες κινήσεις (όπως ο καθορισμός προνομίων στους κατόχους κάρτας μέλους της Εθνικής ομάδας) η νέα διοίκηση της ΕΠΟ θέλει να δημιουργήσει μια νέα σχέση με τους φιλάθλους.