ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 0-1 (video) – 27/09/2009

• ΠΗΓΗ: COSMO.GR

Μπορεί να μην έχει υπογράψει ακόμα το νέο συμβόλαιό του με τον Παναθηναϊκό, ωστόσο ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης εξακολουθεί να υπογράφει σημαντικές νίκες των «πρασίνων», όπως αυτή επί της ΑΕΚ (1-0). Με το απόλυτο (5 στα 5) στην κορυφή της βαθμολογίας το τριφύλλι. (video)

Εικόνα του αγώνα

Πιο δυνατά ξεκίνησε στο παιχνίδι η ΑΕΚ παίρνοντας αρχικά τα ηνία του αγώνα. Οι κιτρινόμαυροι μπορεί να μην είχαν τη φρεσκάδα όπως απέναντι στον Ολυμπιακό, όμως δεν άφησαν περιθώρια στον Παναθηναϊκό να φανεί απειλητικός.

Οι κιτρινόμαυροι έχοντας τον έλεγχο του κέντρου προσπάθησαν να απειλήσουν από τα πλάγια με τους Μαντούκα, Σκόκο, Γκερέιρο και Αραούχο χωρίς ωστόσο να καταφέρουν δημιουργήσουν κλασικές ευκαιρίες.

Από την άλλη πλευρά ο Παναθηναϊκός είχε να επιδείξει μόνο προσπάθειες -κυρίως- με τον Λέτο από αριστερά, δεν κατάφερε όμως παρά να πατήσει ελάχιστες φορές την περιοχή του Σάχα.

Οι γηπεδούχοι που είχαν την υπεροχή σχεδόν σε όλο το πρώτο μέρος -με μικρά νεκρά διαστήματα όπου ο ρυθμός πάγωνε-, έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (43′) όταν μετά από προσπάθεια του Σκόκο από αριστερά, η προβολή του Κατσουράνη λίγο έλειψε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, με τον Τζόρβα να απομακρύνει ενστικτωδώς.

Στο δεύτερο μέρος και πριν να συμπληρωθούν 3 λεπτά αγώνα, ο Παναθηναϊκός αιφνιδίασε την Ένωση όταν σε αντεπίθεσή του και μετά από όμορφο συνδυασμό Λέτο, Κατσουράνη και Σαλπιγγίδη, ο τελευταίος σούταρε στην αριστερή γωνία του Σάχα, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.

Φάσεις και Γκολ: 9ο λεπτό: Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ με την κεφαλιά του Μπλάνκο να μην ανησυχεί τον Τζόρβα.
14ο λεπτό: Κεφαλιά του Γιάχιτς από καλή θέση μετά από κόρνερ, η μπάλα ψηλά άουτ.
43ο λεπτό: Λίγο έλειψε να βάλει αυτογκόλ ο Κατσουράνης σε προβολή μέσα στην περιοχή. Ο Τζόρβας ενστικτωδώς έδιωξε με το πόδι.
48ο λεπτό: Γκολ για τον Παναθηναϊκό! Ασίστ του Κατσουράνη στον Σαλπιγγίδη, ο οποίος στοπάρει με το δεξί και σουτάρει με το αριστερό εκτός περιοχής για να κάνει το 0-1! Η φάση ξεκίνησε από φάουλ στο χώρο της μεσαίας γραμμής του Σαλπιγγίδη στον Γιαχάγια.
69ο λεπτό: Δύσκολο πλασέ του Σισέ από δύσκολη θέση, η μπάλα άουτ.
92ο λεπτό: Εξαιρετικό σουτ του Αραούχο, δύσκολη απόκρουση από τον Τζόρβα.
94ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Λεονάρντο, νέα δύσκολη επέμβαση από τον Τζόρβα.

Μετά την ψυχρολουσία οι κιτρινόμαυροι χρειάστηκαν λίγα λεπτά για να συνέλθουν, ανακτώντας εν συνεχεία τον έλεγχο του αγώνα. Το καθαρό μυαλό όμως φάνηκε να λείπει από τους παίκτες του Μπάγεβιτς οι οποίοι στην τελική προσπάθεια τα έβρισκαν σκούρα απέναντι στην άμυνα των πρασίνων.

Με την πάροδο του χρόνου οι γηπεδούχοι έδειχναν να πιστεύουν όλο και λιγότερο στην ισοφάριση με τους παίκτες του Χενκ Τεν Κάτε να εκμεταλλεύονται την κιτρινόμαυρη ολιγωρία και με αντεπιθέσεις να προσπαθούν να φτάσουν σε ένα δεύτερο τέρμα.

Τα λεπτά κύλησαν, δίχως κάτι το αξιοσημείωτο να συμβεί στη συνέχεια, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να φτάσει σε αυτή την πολύ σπουδαία νίκη, που τον έφερε και πάλι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Κλειδί

Το γρήγορο γκολ του Παναθηναϊκού στην επανάληψη “έκοψε” τα πόδια των γηπεδούχων οι οποίοι όσο και να ήθελαν, με την εικόνα που παρουσίασαν στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπόρεσαν να πάρουν ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας.

MVP

Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης μπορεί να μην φάνηκε σχεδόν καθόλου στο ματς, όμως όταν ο Παναθηναϊκός τον χρειάστηκε, αυτός δήλωσε παρών και με το γκολ που σημείωσε χάρισε την 5η συνεχόμενη νίκη στην ομάδα του.

Αδύναμος κρίκος

Ο Ίσμαελ Μπλάνκο ήταν για ένα ακόμη παιχνίδι κατώτερος του μετρίου. Ο Αργεντινός διανύει μακρά περίοδο ντεφορμαρίσματος με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να χάνει πολύ σημαντικούς βαθμούς στα κρισιμότερα παιχνίδια, λόγω της επιθετικής αφλογιστίας.

Διαιτητής: Μ.Κουκουλάκης
Βοηθοί: Κ.Δάλλας, Δ.Γούκος