ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΕΥΡΩΜΠAΣΚΕΤ: Ελλάδα-Κροατία 76-68 (video) – Η Εθνική μπάσκετ έφτασε στη δεύτερη νίκη της στο Ευρωμπάσκετ 2009 της Πολωνίας.

Η Εθνική μπάσκετ έφτασε στη δεύτερη νίκη της στο Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας επικρατώντας της Κροατίας με 76-68. Εντυπωσιακή στο πρώτο 20λεπτο η ομάδα του Καζλάουσκας, έπεσε η απόδοσή της στο δεύτερο. Τι μεταδίδει από το Πόζναν ο Νίκος Παπαϊωάννου.

Ετσι νίκησε

Aφού γέμισε με αυτοπεποίθηση μετά την άνετη επικράτηση επί της ΠΓΔΜ, η Εθνική ξεδίπλωσε στο παρκέ όλες τις επιθετικές αρετές της, κόντρα μάλιστα σε μία ομάδα που, στα χαρτιά τουλάχιστον, χαρακτηρίζεται ποιοτική.

Μόλις για ένα πεντάλεπτο αντιστάθηκαν σθεναρά οι Κροάτες. Όταν οι παίκτες του Καζλάουσκας αποφάσισαν να παίξουν πιο γρήγορα και να υπηρετήσουν τη λογική του σκοραρίσματος όλα έγιναν πιο εύκολα. Παρά τα λάθη του Σπανούλη σε κάποιες πάσες, η Εθνική πήρε σκορ από τον Ζήση, τον Κουφό αλλά και τον εκπληκτικό Μπουρούση για να μετατρέψει το 11-10 σε 24-15 και 28-18.

Η Κροατία αιφνιδιάστηκε. Δεν πέρασε την μπάλα μέσα στο καλάθι, δεν είχε καλές επιλογές στο πέντε εναντίον πέντε, είδε μόνο τον Ούκιτς να την βοηθάει επιθετικά. Με αέρα στα πανιά τους οι Έλληνες, έσπρωξαν σε πιο υψηλό τέμπο το παιχνίδι και πήραν σκορ με όλους τους πιθανούς τρόπους (ντράιβ, τρίποντα, πικ εν ρολ) για να φτάσουμε στο 40-25 και 52-31 του ημιχρόνου σε ένα πραγματικά χορταστικό από μπάσκετ πρώτο 20λεπτο.

Αφού τα θεμέλια μπήκαν (και μάλιστα με τον καλύτερο τρόπο) το οικοδόμημα της νίκης δεν μπορούσε να υποστεί αναταράξεις. Παρά την πίεση των Κροατών και την προσπάθειά του Ούκιτς να ηγηθεί στην επίθεση, η Εθνική δεν προβληματίστηκε ιδιαίτερα. Με την παρουσία του Σχορτσιανίτη στο παρκέ είχε ενέργεια και όγκο, στοιχεία που τη βοήθησαν στη σωστή λειτουργία τόσο της άμυνας, όσο και της επίθεσης. Η διαφορά διατηρήθηκε στα ίδια, υψηλά επίπεδα χωρίς πολύ κόπο (54-41, 62-44, 65-45).

Ο προβληματισμός ήρθε κατά τη διάρκεια του τετάρτου δεκαλέπτου όταν η Εθνική έμεινε από λύσεις στην επίθεση και δεν κατάφερε να διαχειριστεί καλά τις ανάγκες του ματς. Τα πολύ χαμηλά ποσοστά στις βολές εμπόδισαν την ομάδα του Καζλάουσκας να φτάσει σε εύκολο σκορ και στην άλλη πλευρά του παρκέ, η Κροατία με μπάσκετ-ανταρτοπόλεμο κατάφερε να μειώσει μέχρι και στους 6 (71-65 στο 2:34). Εκεί μίλησε η ηγετική φυσιογνωμία του Σπανούλη. Αρχικά σκόραρε με βολές, στην επόμενη επίθεση έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο και η αναμέτρηση πέρασε στην ιστορία. Με μία ελληνική νίκη βεβαίως-βεβαίως.

Το αστέρι

Με κεκτημένη ταχύτητα από την εκπληκτική σεζόν που έκανε με τον Ολυμπιακό, ο Γιάννης Μπουρούσης αποτέλεσε την κολώνα της Εθνικής ομάδας. Mε τρομερή όρεξη και ενέργεια αλλά και με το…ελεύθερο να κάνει τα αγαπημένα του περιφερειακά σουτ, ο Καρδιτσιώτης σέντερ έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Περιττό βέβαια να τονίσουμε ότι σκέπασε και τα καλάθια παίρνοντας ριμπάουντ και αλλοιώνοντας σουτ. Αυτά είναι… μονοτονία για τον Ελληνα ψηλό.

Απογοήτευση

Τις βολές οφείλουν να τις προσέξουν στην Εθνική. Κόντρα στην Κροατία η αστοχία δεν στοίχισε αλλά σε ένα παιχνίδι που θα πάει πόντο-πόντο ίσως αλλάξει τα δεδομένα του ματς. Οι διεθνείς μπορούν και πρέπει να σουτάρουν καλύτερα από τη γραμμή. Αλλωστε, είναι κρίμα να πηγαίνει στράφι ο όποιος κόπος για τις βολές.